Počátky vydavatelství EPIDEMIE RECORDS sahají do doznívajících euforických „porevolučních“ let, konkrétně do roku 1993, kdy jeden 14letý šílenec naprosto propadl hudbě (kraválu), začal vydávat maličký xeroxovaný fanzin, pár měsíců na to odstartoval i malou poštovní distribuci demokazet, které v tom zinu recenzoval, k tomu přibral i distribuci podobných fanzinů a nakonec rozjel i totálně D.I.Y. hardcore / punk / grind label. Tím se vzedmula mohutná vlna, která už nikdy nešla zastavit.
V druhé polovině devadesátých let minulého století se celková práce více „profesionalizuje“, snažíme se vydavatelské a distribuční aktivity stále vylepšovat. Začínáme vydávat vinylová 7“EP a pomalu, ale jistě přecházet na vydávání CD nosičů, což tehdy byla poměrně náročná a především nákladná záležitost. V té době vcházíme ve známost jako vydavatelství orientující se především na death metal a grindcore s občasnými výlety směrem k experimentálním žánrům.
Po roce 2000 ustupuje do pozadí naše extrémnější hudební vyjádření a snažíme se profilovat jako vydavatelství specializující se na široké spektrum metalové hudby s přesahem do dalších pozoruhodných žánrů jako třeba dark ambient, industrial, neofolk, drone atd. V tomto duchu pokračujeme dodnes.
Velký důraz klademe také na grafické provedení a celkové zpracování vydávaných titulů, kterých máme doposud zrealizovaných téměř devadesát. Za téměř 25 let existence Epidemie Records jsme vydavatelsky spolupracovali se spoustou kapel, které ve své době měly pevné místo v české scéně a byly tam i zajímavé přesahy do různých dalších zemí jako třeba Izrael, Pákistán, Maďarsko, Finsko atd. Měli jsme příležitost pracovat třeba s Melancholy Pessimism, Disfigured Corpse, Deaf And Dumb, Imperial Foeticide, Hermaphrodit, Hermafrodit, Demimonde, Malignant Tumour, Ingrowing, Dusk, Thy Catafalque, Jääportit, Gospel of the Future, Heiden, Dying Passion, Forgotten Silence, Kriegsfall-U., Larrnakh, Aghiatrias, Tábor Radosti, Mistress of the Dead a spoustou dalších.
Neodmyslitelnou součástí fungování labelu je samozřejmě také provozování distribuce. Různých menších spřízněných labelů z různých koutů světa, ale i několika větších. Jednak by to bez toho nešlo a jednak je to z mého pohledu ta pravá esence undergroundu. Rochnění se v hromadě různorodé muziky a nabídnout tu možnost i dalším lidem. Během let naší existence jsme s distrem prodávali na stovkách klubových koncertů a desítkách letních festivalů. Obráželi jsme kdeco. K tomu pravidelně tiskli papírové katalogy. Dnes se soustředíme především na provoz e-shopu. Počet distribuovaných titulů, které prošly naší distribucí, se podle mého odhadu bude blížit k neuvěřitelnému číslu 10 000.
Pořádání koncertů je dle mého pohledu také neodmyslitelnou součástí provozování undergroundového labelu a distribuce. Patří to prostě k tomu. Nikdy jsme se nechtěli profilovat jako regulérní koncertní agentura, spíše jsme to brali jako zpestření, oživení našich aktivit, šanci poznat osobně a blíže pár dalších lidí, pomoci lidem, kteří zase nějak jinak pomohli nám. Vždy jsme tedy čas od času něco uspořádali, přičemž v letech 2009 – 2012 by se naše pořadatelská aktivita dala označit jako zvýšená. V roce 2009 jsme také dvakrát uspořádali náš klubový dark ambient / industrial / neofolk festival Prague Apocalyptic Evening. Celkově jsme organizovali několik desítek koncertů a měli jsme možnost pracovat třeba s Agalloch, Dordeduh, Alcest, Negura Bunget, Arkona, Misanthrope, Skyforger, Dornenreich, Nadja, Troum, Arcana, Ordo Rosarius Equilibrio, In Slaughter Natives, Pg. Lost, The Moon and the Nightspirit, Vulture Industries a spostou dalších. V posledních letech již nejsme pořadatelsky aktivní, především z důvodu naprostého přehlcení všemožných koncertů všude. Ušetřený čas dokážeme využít lépe a zda se k pořádání ještě někdy vrátíme, je velkou otázkou.
Pokud by měl někdo chuť blíže zkoumat historii našich aktivit, může hodně informací načerpat z dobových rozhovorů, které dění u nás dobře zachycují. Jsou na Volumemax (2006), R.U.M. (2007), Metalopolis (2009) a Echoes (2013).
Stále jsme samozřejmě otevřeni novým kontaktům, pokud si myslíte, že by vzájemná spolupráce mohla být přínosná, neváhejte nás kontaktovat.
Martin Čech / červenec 2017